Tradycje ślubne i weselne

       Podejście do organizacji ślubu i wesela z roku na rok się zmienia. Podobnie jak zmieniają się nasze gusta dotyczące tego jak powinna wyglądać w dniu ślubu Panna Młoda i Pan Młody. Tymczasem są takie elementy uroczystości, które od zawsze istnieją niezmienione, mało to, jest duża szansa, że przez długi czas pozostaną one w takim kształcie jak przed laty. Mowa oczywiście o tradycjach ślubnych. Dlaczego tak ważne jest by choć część garderoby lub dekoracji ślubnej była w kolorze niebieskim?

bukiet_slubny

      Choć trudno w to uwierzyć, ale większość tradycji, czy zwyczajów ślubnych zaczerpnęliśmy z kultury Rzymian i Greków. Warto tutaj wspomnieć ot chociażby o welonie – który w zwyczajach Rzymian miał chronić Pannę Młodą przed pokusami. Ważne jest także to, by Panna Młoda miała na sobie, w dniu ślubu, coś co posiada od dawna oraz coś pożyczonego. Dlaczego? Coś co posiadamy od dawna ma symbolizować w tym przypadku ciągłość, natomiast „coś pożyczonego” ma symbolizować pożyczone szczęście. Co prawda młodzi dziś coraz częściej tradycję zastępują nowoczesnością, ale rodzice, czy dziadkowie do tradycji ślubnej i weselnej bardzo często Pary Ślubne nakłaniają. Czy ktoś z Was wiedział, że kolor niebieski na weselu to symbol miłości, niewinności a przede wszystkim wierności? Podobnie wygląda sprawa bukietu ślubnego – starożytni Rzymianie wierzyli, że bukiet niesiony przez Pannę Młodą to symbol dostatku i powodzenia – dziś to raczej element dekoracji ślubnej. Trudno bowiem wyobrazić sobie ślub bez kwiatów.

         Reasumując  – czy wierzymy w tradycje, czy nie  część pierwiastków ślubnych po prostu kopiujemy do swej uroczystości, nawet wielokrotnie nie wiedząc, że są one elementem tradycji Rzymian i Greków. Trudno bowiem wyobrazić sobie Pannę Młodą bez welonu!